Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – IV w roku szkolnym 2021/2022 brali udział w Ogólnopolskim Projekcie Katechetyczny „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”. Projekt był odpowiedzią na drugi kierunek polityki oświatowej: Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
Podczas realizacji zadań projektowych dzieci poprzez różne aktywności odkrywały tajemnice osobowego Boga, objawiającego ludziom swoją miłość. Najważniejszym zadaniem było prowadzenie dzieci do spotkania z Bogiem na modlitwie, pogłębianie wiedzy religijnej oraz wprowadzenie w tajemnice roku liturgicznego.
Projekt był realizowany od 1 października 2021r. do 30 maja 2022r. W ramach projektu uczniowie zrealizowali następujące zadania:
- „Różańcowe przedszkole”- zaangażowanie rodziców i dzieci do wspólnej modlitwy różańcowej w miesiącu październiku, konkurs na najpiękniejszy różaniec.
2. „Każdy świętym zostać może”- działania związane z Uroczystością Wszystkich Świętych: zabawy sensoryczne „Moja ścieżka do nieba”, portrety świętych itp.
3. „Cmentarz- miejsce pamięci i modlitwy”- zorganizowanie wyjścia na grób poległych partyzantów, uporządkowanie grobu, zapalenie zniczy, wspólna modlitwa za zmarłych.
4. „A ja czekam na Ciebie mój Jezu”- wspólne wykonanie lampionów, wieńca adwentowego.
5. „Chociaż lat niewiele mam, innym coś od siebie dam”- udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez szkolne koło wolontariatu „Złote serca”.
6. „Razem ubieramy choinkę”- przygotowanie przez dzieci ozdób choinkowych, którymi udekorowały
choinki w swoich klasach.
7. „Śpiewajcie i grajcie Mu…”- zorganizowanie jasełek przez uczniów klasy III i VIII.
8. „Pismo Święte dobrze znamy, wspólnie chętnie je czytamy”- czytanie fragmentów Pisma
Świętego z wykorzystaniem obrazków, oznaczających wybrane postaci i miejsca, których znaczenie
odczytywały dzieci, zagadki i gry biblijne.
9. „Cicho sza, bo już na modlitwę czas”- nauka wybranych modlitw.
10. „Moje postanowienie wielkopostne”- rozmowa z dziećmi na temat tego, co mogą zrobić dobrego
w okresie wielkiego postu oraz sposobów przeżywania tego czasu w rodzinach, wykonanie plakatów wielkopostnych, słoiczków z postanowieniami.
11. „Z palmami na spotkanie Jezusa”- wykonanie palmy wielkanocnej, którą dzieci zabrały do kościoła w niedzielę palmową.
12. „Dzisiaj ja pokaże Wam, co w koszyczku moim mam”- omówienie symboliki pokarmów
w koszyczku wielkanocnym oraz przedstawienie informacji o ich znaczeniu w postaci plakatu.
13. „Radość ze zmartwychwstania w moim domu i parafii”- rozmowa z dziećmi na temat
przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w ich domach oraz w parafii, wykonanie rysunków
ilustrujących wyniki rozmowy.
14. „W moim parafialnym kościele”- wycieczka dzieci do kościoła parafialnego, poznanie najważniejszych miejsc w kościele, przypomnienie zasad zachowania w świątyni oraz wspólna modlitwa.
15. „Moja kapliczka Maryjna”- wykonanie kapliczek maryjnych z wykorzystaniem pudełek, papierowych talerzyków itp..
16. „Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek”- zorganizowanie wycieczki do okolicznych kapliczek, udekorowanie ich, wspólna modlitwa i śpiewanie pieśni maryjnych.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali i świętowali wydarzenia zbawcze w rodzinie i wspólnocie Kościoła, uczyli się modlitwy- rozmowy z Bogiem i tworzenia z Nim własnej relacji. Poznawali Jezusa Chrystusa, który przychodzi do ludzi, naucza, uświęca i zbawia, odkrywali Pismo Święte jako słowa Boga skierowane do ludzi, poznali rolę Maryi w dziele zbawienia oraz kształtowali postawy miłości i wdzięczności do Niej oraz świętych jako przyjaciół naszych i Pana Boga. Uczyli się jak na co dzień realizować przykazanie miłości Boga i bliźniego, rozwijali wrażliwość na potrzeby innych, kształtowali empatię i szacunek wobec każdego człowieka.
Fotorelacja i szczegóły wybranych zadań publikowaliśmy we wcześniejszych wpisach na stronie internetowej.