16 października 2023 r. upłynął nam pod znakiem świętowania Dnia Edukacji Narodowej. W murach Szkoły Podstawowej raz po raz rozbrzmiewały życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników, zwieńczone uroczystą akademią.
Tegoroczne święto miało dla nas szczególne znaczenie także pod innym względem, obchodziliśmy bowiem okrągłą, 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. To właśnie w 1773 r. ówczesny król Polski, Stanisław August Poniatowski, zainicjował przedsięwzięcie, rzutujące w kolejnych latach na stan wykształcenia młodych Polek i Polaków. Wraz z zaistnieniem Komisji, wprowadzono w naszym kraju jednolitą organizację szkolnictwa, a nauka mogła odbywać się, po raz pierwszy całkowicie prawomocnie, w języku polskim. Od tamtej pory każdy uczeń uzyskał dostęp do zdobywania wiedzy, przekazywanej przez nauczycieli w rzetelny i przystępny sposób. Dzięki temu młodzi ludzie co roku uczą się czegoś nowego, aby w ten sposób przygotować się do dorosłego życia.
Podczas akademii przybliżona została historia powstania Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy V pokazali, czego mogą dowiedzieć się na lekcjach i w jaki sposób wpływa na nich szkolna rzeczywistość. Zaprezentowali przy tym nie tylko samych siebie, ale także nauczycieli, z którymi stykają się na co dzień. To właśnie na ich ręce złożyli serdeczne wyrazy wdzięczności:
Dziękujemy za to! Wam wszystkim! Tak z serca!
I życzymy szczerze pracownikom szkoły:
Aby ten rok szkolny niósł same radości,
A niesfornych uczniów przemienił w anioły.