Tradycja robienia palm wielkanocnych ma swoje korzenie w kulturze ludowej i religijnej Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Według legendy palmy wielkanocne miały być inspirowane palmami, które były widziane przez mieszkańców Jerozolimy podczas wjazdu Jezusa Chrystusa do miasta przed swą śmiercią i zmartwychwstaniem.
Tradycja ta ma długą historię sięgającą co najmniej kilku wieków. Już w średniowieczu robiono palemki z gałęzi drzew, które były ozdobione kolorowymi wstążkami, kwiatami i jajkami. W czasach późniejszych, kiedy gałęzie drzew stały się trudne do zdobycia, zaczęto wytwarzać palmy z papieru, bibuły, siana, a nawet z patyków i wikliny.
Wspólne przygotowanie palemki sprawia wiele radości zwłaszcza najmłodszym.
W dniu 14 marca br. uczniowie klas 1-4 uczestniczące w zajęciach dodatkowych z Bajkoterapii uczestniczyły w realizacji kolejnego zadania w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Tego dnia naszą szkołę odwiedzili zaproszeni goście z Ośrodka wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych w Dylach. Nasi uczniowie wspólnie z seniorami wykonały przepiękne palmy. Zarówno dzieci jak i seniorzy bardzo zaangażowali się w organizację warsztatów.
Wszyscy wspaniale się bawili w trakcie wspólnej pracy, palemki powstawały w oka mgnieniu. Kompozycje były bogato zdobione ale tradycyjne, z bukszpanu, tui, gałązek wierzbowych, udekorowane trawami i kwiatami z bibuły.
To spotkanie było dla naszych uczniów wspaniałą okazją do poznania tej wielkanocnej tradycji. Jest to dość trudna sztuka, jednakże nasi mali uczniowie pod czujnym okiem seniorów świetnie sobie z tym poradzili. Starsi ludzie są dla młodego pokolenia niewyczerpaną skarbnicą wiedzy i umiejętności, w szczególności dotyczącą lokalnych tradycji i zwyczajów. Takie spotkania służą poznawaniu naszej „Małej Ojczyzny” i budowaniu poczucia patriotyzmu w młodych sercach. Wszystkie palmy wyszły cudownie, a nam było bardzo miło patrzeć na tak radosną, zorganizowaną i pracującą grupę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w warsztatach.
Dziękujemy za zaangażowanie, przygotowanie materiałów oraz pomoc przy realizacji warsztatów.
Dzieci wyszły zadowolone zabierając do domu swoje piękne palmy.
Koordynatorem projektu jest p. Renata Zań





















































