Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszej szkole po raz pierwszy świętowaliśmy z UNICEF, największą na świecie organizacją mającą na celu zapewnienie dzieciom możliwości korzystania z ich praw. Hasłem przewodnim w 2022 roku było Przeciwdziałanie dyskryminacji i głośne mówienie o tolerancji.
21 listopada przedszkolaki, uczniowie klas I-VIII i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani „na niebiesko” z niebieskimi i kolorowymi balonami, w ten sposób solidaryzowaliśmy się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Wszyscy uczniowie wzięli udział w szeregu zajęć na temat praw dziecka, ich potrzeb, roli rodziców i dorosłych w ich życiu.
Uczniowie wykonali tematyczne plakaty, oglądali filmy edukacyjne i prezentacje, rozwiązywali krzyżówki i różnego rodzaju quizy, uczestniczyli w zabawach edukacyjnych, pracowali w grupach i zespołowo. W klasach IV-VIII została przeprowadzona gra dydaktyczna. Każdy zespół klasowy otrzymał materiały edukacyjne i zestawy zadań. Przy ich wykonaniu uczniowie korzystali z tablic multimedialnych, pracowali metodami burzy mózgów i dyskusji. Opracowali Plan Lekcji z Prawami Dziecka i napisali wiersze.
Cała społeczność szkolna o godzinie 10.35 spotkała się w sali gimnastycznej. Uczniowie przynieśli swoje plakaty i balony. Siódmoklasiści wygłosili krótką prelekcję przybliżającą działalność UNICEF i historię praw dziecka. Następnie utworzyliśmy Łańcuch Przyjaźni i Tolerancji – dzieci młodsze i starsze, nauczyciele trzymając się za ręce, z balonami przeszli korytarzami naszej szkoły.
W klasie VIII na wiedzy o społeczeństwie został zrealizowany scenariusz „Bohaterowie Praw Dziecka”. Pani Milena Popowicz przygotowała tematyczną gazetkę ścienną, która została umieszczona na tablicy Samorządu Uczniowskiego. Plakaty wykonane przez poszczególne zespoły klasowe zostały zawieszone na szkolnych korytarzach.
Działania podjęte w naszej szkole uświadomiły dzieciom, jak ważne są w życiu tolerancja, szacunek do drugiego człowieka, sprawiedliwość, godność, prawda i miłość, ale także stosowanie się do obowiązujących reguł i zasad, wyznaczonych granic zarówno w szkole, jak i w domu.
Wierzymy, że dzień 20 listopada na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości obchodzonych w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pani dyrektor za aktywne włączenie się do akcji. Koordynatorzy projektu Ewa Łosiewicz i Milena Popowicz.