W związku z ogłoszeniem przez Senat RP roku 2022 Rokiem Józefa Wybickiego oraz przypadającą 95 rocznicą uznania Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza Uczennice i Uczniów do udziału w akcji „Tydzień dla Ojczyzny”.
Prosimy o przygotowanie w salach lekcyjnych gazetek ściennych lub plakatów poświęconych Józefowi Wybickiemu oraz przygotowanie dekoracji sal nawiązujących do symboli naszej ojczyzny.
Prosimy abyście wszyscy, przedszkolaki, dzieci oddziału 5-6 latków, uczennice i uczniowie klas I – VIII w dniu 11 maja (środa) przyszli do szkoły ubrani na galowo, w białych koszulach, bluzkach, czarnych, niebieskich spodniach, spódnicach.
11 maja odbędzie się uroczysta akademia poświęcona 231 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Na akademię można przygotować i przynieść do sali gimnastycznej biało-czerwone chorągiewki oraz kotyliony.
Niech się święci 3 Maja
Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej, zmarł 200 lat temu, w marcu 1822 r. W 2022 roku obchodzimy także 275 rocznicę jego urodzin oraz 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, w dwudziestoleciu międzywojennym stała się naszym hymnem narodowym. „To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego” (Senat RP)
Konstytucja marcowa z 1921 r. określiła godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej, lecz na wyjaśnienie kwestii hymnu trzeba było poczekać aż do 26 lutego 1927 r., kiedy to zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja-Składkowskiego hymnem został oficjalnie ogłoszony Mazurek Dąbrowskiego.
Tak długa zwłoka wynikała z faktu, że była to jedna z sześciu pieśni patriotycznych traktowanych niemalże równorzędnie. Konkurencję stanowiły: Rota, Boże coś Polskę, Warszawianka, Chorał i My pierwsza Brygada. (Muzeum Historii Polski)