Zadania wprowadzające do projektu realizowane były w październiku w grupie dzieci uczęszczających na zajęcia dodatkowe oraz w grupie przedszkolaków 5-6 latków. Pierwsze zadanie to Bajkowy Przyjaciel – dzieci wybrały i nazwały swoich towarzyszy w tej magicznej podróży do świata wartości. Przedszkolaki nazwały swoją maskotkę – Keri, natomiast uczniowie swoją pacynkę nazwali – Różyczka Bajeczka. W salach zostały zaaranżowane „Kąciki Projektowe” . Dzieci nauczyły się także piosenki projektowej „Magiczna moc bajek” .
W październiku dzieci zrealizowały zadania z modułu I „SZANUJĘ DRUGIEGO CZŁOWIEKA”
Pierwsze zadanie „Kocham, lubię, szanuję… starszych ludzi” wykonała grupa dzieci z zajęć dodatkowych. Odbyły się zajęcia warsztatowe na których rozmawialiśmy o losie starszych ludzi. Dzieci dowiedziały się jakie wartości wnoszą w nasze życie osoby starsze. Dzieci opowiadały co najbardziej lubią u babci i dziadka, najbardziej lubią z nimi robić oraz co to znaczy kochać swoją babcię i dziadka. Na zakończenie zajęć wykonały wspólnie plakat.
Zadanie drugie „Rożni, a jednak podobni” zrealizowały przedszkolaki z grupy 5-6 latków. Dzieci wspólnie określały czym jest Szacunek, dlaczego powinniśmy szanować innych ludzi, rówieśników, osoby starsze, niepełnosprawne, znajomych, nieznajomych, a także zwierzęta, cudzą własność oraz samego siebie. Rozmowa z dziećmi odbywała się po wcześniejszym obejrzeniu bajki o szacunku. Podsumowaniem zajęć było stworzenie z dziećmi Kodeksu Dobrego Zachowania.
Trzecie zadanie „Słońce serdeczności” – warsztaty plastyczne z seniorami, o którym pisaliśmy więcej we wcześniejszym poście.
Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie obejrzały Dobranocki z dawnych „Jacek i Agatka”. Jacek i Agatka to pierwsza dobranocka, która na antenie Telewizji pojawiała się trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty. Tytułowy Jacek, mały psotnik z mnóstwem piegów na buzi, sprawiał niemało kłopotów starszej siostrze Agatce. Mimo to rodzeństwo odnosi się do siebie z szacunkiem i grzecznością. W rolach Jacka i Agatki występowały pacynki, zaprojektowane przez plastyka Adama Kiliana. W ten sposób dzieci dowiedziały się jakie bajki oglądały ich babcie i dziadkowie kiedy byli dziećmi.